Bezpieczeństwo na strzelnicy – krok po kroku.
Strzelectwo nie jest trudne i skomplikowane. Oprócz konieczności opanowania sprzętu i pewnych manualnych zagadnień bezwzględnie należy zapoznać się i stosować się do reguł i przepisów bezpieczeństwa. Należy także samemu zadbać o własny komfort i bezpieczeństwo poprzez stosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej, podnoszenie swoih umiejętności i kwalifikacji.
W praktyce oznacza to przede wszystkim konieczność zapoznania się z regulaminem strzelnicy. W tym dokumencie znajdują się podstawowe informacje na temat tego co można a czego nie można robić na strzelnicy. Każda strzelnica w Polsce ma regulamin i przed rozpoczęciem zajęć należy go przeczytać i stosować do przepisów w nim zawartych. Należy także sprawdzić czy operator lub właściciel strzelnicy wprowadził swój własny regulamin korzystania z obiektu – ma do tego prawo a obowiązkiem strzelca jest przestrzeganie jego zapisów.
Kolejna rzecz – przepisy bezpieczeństwa organizacji strzeleckich. W bardzo wielu punktach są ze sobą zgodne i warto je znać. Wśród organizacji które sporządziły swój zbiór zasad bezpieczeństwa wypadałoby wymienić:
– Polski Związek Strzelectwa Sportowego
– IPSC Region Polska
– zasady bezpieczeństwa PIRO, Ligi Sportera, 3 GUN
To nie jest długa lektura, warto je znać i poświęcić im trochę czasu. To solidna podstawa do bezpiecznego korzystania ze strzelnicy, broni palnej i stalowych celów strzeleckich.
Nie zapominajmy także o BLOS. BLOS to akronim słów:
Broń – każdą broń należy traktować jak załadowaną. Zawsze.
Lufa – lufę należy kierować wyłącznie w kierunku celu, w kulochwyt lub w kierunku bezpiecznym wyznaczonym przez Prowadzącego Strzelanie
Otoczenie – zanim oddasz strzał sprawdź otoczenie swoje oraz celu. Upewnij się że nie ma nikogo na linii strzału
Spust – połóż palec na spuście wyłącznie w momencie oddawania strzału, kiedy masz pewność celowania. W każdym innym przypadku palec trzymaj na szkielecie broni.